
Sino Persian Rug 9x12, Black & Maroon, Wool and Silk, Allover Pattern
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 11' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Maroon | Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2408L011 |
| Rug Number | DAV6258-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 170 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,400.00
-65%$4,400.00
$1,540.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 11' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Maroon | Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2408L011 |
| Rug Number | DAV6258-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 170 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























