
Sino Persian Rug 9x11, Burgundy and Navy Blue, Fine 200 KPSI, Floral Allover
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 9" x 11' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Burgundy, Navy Blue, Cream | |
| Age | 2000s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2409L011 |
| Rug Number | DAV4609-CHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 200 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,900.00
-65%$2,900.00
$1,015.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 9" x 11' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Burgundy, Navy Blue, Cream | |
| Age | 2000s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2409L011 |
| Rug Number | DAV4609-CHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 200 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























