Sino Persian Rug 8x11, Wool with Silk Highlights, Unique Colors, Gold and Light Green, Fine 240 KPSI

Sino Persian Rug 8x11, Wool with Silk Highlights, Unique Colors, Gold and Light Green, Fine 240 KPSI
A Unique Vintage Handmade Hand-Knotted Wool, Silk Highlights Sino Persian Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 5" x 11' 5" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Gold, Light Green | |
| Age | 2000s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2407L096 |
| Rug Number | MTM5507-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Finely hand knotted with a knot density of 240 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,700.00
-65%$3,700.00
$1,295.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Unique Vintage Handmade Hand-Knotted Wool, Silk Highlights Sino Persian Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 5" x 11' 5" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Gold, Light Green | |
| Age | 2000s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2407L096 |
| Rug Number | MTM5507-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Finely hand knotted with a knot density of 240 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























