Sino Persian Rug 8x10, Soft Wool, Silk Highlights, Hand Knotted Vintage Carpet, Taupe & Ivory, Floral, Traditional Rug 8 x 10

Sino Persian Rug 8x10, Soft Wool, Silk Highlights, Hand Knotted Vintage Carpet, Taupe & Ivory, Floral, Traditional Rug 8 x 10
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 8" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Taupe, Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2305L083 |
| Rug Number | TRACY4009-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,199.00
-65%$3,199.00
$1,119.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 8" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Taupe, Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2305L083 |
| Rug Number | TRACY4009-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























