
Sino Persian Rug 8x10, Panel Design, Brown, Multicolor, Wool, Cedar Trees
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 3" x 9' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Brown, Red, Tan, Light Blue | Green, Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2408L010 |
| Rug Number | DAV7008-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 170 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,500.00
-65%$4,500.00
$1,575.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 3" x 9' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Brown, Red, Tan, Light Blue | Green, Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2408L010 |
| Rug Number | DAV7008-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 170 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























