Sino Persian Rug 8x10, Floral Kirman Carpet, Navy Blue and Red, Floral Vases, Handmade Vintage Wool Carpet, 320 KPSI

Sino Persian Rug 8x10, Floral Kirman Carpet, Navy Blue and Red, Floral Vases, Handmade Vintage Wool Carpet, 320 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Red | Beige |
| Age | 1980s |
| Collection | Kirman |
| SKU | 2312L023 |
| Rug Number | NIN4506-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 320 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Red | Beige |
| Age | 1980s |
| Collection | Kirman |
| SKU | 2312L023 |
| Rug Number | NIN4506-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 320 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























