
Sino Persian Rug 8x10, Floral, Elegant, Fine 225 KPSI, Beige, Wool & Silk
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2408L009 |
| Rug Number | DAV4858-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 225 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2408L009 |
| Rug Number | DAV4858-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 225 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























