Sino Persian Rug 4x6, Very Fine Oriental Carpet, Handmade Rug 4 x 6, Floral Allover Vintage Traditional Wool & Silk Highlights, 200 KPSI

Sino Persian Rug 4x6, Very Fine Oriental Carpet, Handmade Rug 4 x 6, Floral Allover Vintage Traditional Wool & Silk Highlights, 200 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 6' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Steel Blue, Ivory/Cream | Taupe |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2307L127 |
| Rug Number | DEB5007-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 225 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,400.00
-65%$2,400.00
$840.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 6' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Steel Blue, Ivory/Cream | Taupe |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2307L127 |
| Rug Number | DEB5007-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 225 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























