Silk Turkish Rug 5x7, Light Blue Silk Carpet, Floral Medallion, Turkish Kayseri Rug, Vintage Handmade Oriental Rug

Silk Turkish Rug 5x7, Light Blue Silk Carpet, Floral Medallion, Turkish Kayseri Rug, Vintage Handmade Oriental Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 7' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Blue, Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Allover Medallion |
| SKU | 2307L044 |
| Rug Number | ROB4009-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,139.00
-65%$3,139.00
$1,098.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 7' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Blue, Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Allover Medallion |
| SKU | 2307L044 |
| Rug Number | ROB4009-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























