Silk Turkish Rug 2x4, Fine Handmade Oriental Rug, Animal Pictorial Birds Silk Pile on Silk Foundation Vintage Hand Knotted Hereke Carpet

Silk Turkish Rug 2x4, Fine Handmade Oriental Rug, Animal Pictorial Birds Silk Pile on Silk Foundation Vintage Hand Knotted Hereke Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 2" x 4' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Apricot | |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2304L060 |
| Rug Number | C&C3759-KHR-SP |
| Condition/Notes | Very good condition all silk Turkish rug. Very finely hand knotted with a KPSI of approximately 250. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,900.00
-65%$2,900.00
$1,015.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 2" x 4' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Apricot | |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2304L060 |
| Rug Number | C&C3759-KHR-SP |
| Condition/Notes | Very good condition all silk Turkish rug. Very finely hand knotted with a KPSI of approximately 250. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























