Silk Turkish Kayseri Rug 2x3, Very Finely Hand Knotted, Semi Open Field, Vintage, Silk Pile on Silk Foundation, 300 KPSI

Silk Turkish Kayseri Rug 2x3, Very Finely Hand Knotted, Semi Open Field, Vintage, Silk Pile on Silk Foundation, 300 KPSI
A Wonderful Vintage Handmade Hand-Knotted Silk Pile, Silk Foundation Turkish Kayseri Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 3" x 3' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Light Tan, Salmon, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Kayseri |
| SKU | 2304L043 |
| Rug Number | TED2259-KHR-SP |
| Condition/Notes | A beautiful vintage silk Turkish Kayseri rug in very good condition. Finely knotted, with a knot density of 300 knots per square inch. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Beautiful semi open field design. |
Original: $2,199.00
-65%$2,199.00
$769.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Wonderful Vintage Handmade Hand-Knotted Silk Pile, Silk Foundation Turkish Kayseri Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 3" x 3' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Light Tan, Salmon, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Kayseri |
| SKU | 2304L043 |
| Rug Number | TED2259-KHR-SP |
| Condition/Notes | A beautiful vintage silk Turkish Kayseri rug in very good condition. Finely knotted, with a knot density of 300 knots per square inch. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Beautiful semi open field design. |























