Silk Turkish Kayseri Rug 2x3, Small All Silk Turkish Carpet, Red and Light Blue, Very Fine Hand Knotted Semi Antique Vintage Handmade Rug
Silk Turkish Kayseri Rug 2x3, Small All Silk Turkish Carpet, Red and Light Blue, Very Fine Hand Knotted Semi Antique Vintage Handmade Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 1" x 3' 2" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Light Blue | Cream |
| Age | 1950s |
| Collection | Turkish Kayseri |
| SKU | 2302L003 |
| Rug Number | NIN2255-KH |
| Condition/Notes | Silk rug in very good condition. Silk pile on silk foundation. Nice colors. 250 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile and fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 1" x 3' 2" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Light Blue | Cream |
| Age | 1950s |
| Collection | Turkish Kayseri |
| SKU | 2302L003 |
| Rug Number | NIN2255-KH |
| Condition/Notes | Silk rug in very good condition. Silk pile on silk foundation. Nice colors. 250 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile and fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























