Silk Turkish Hereke Rug 2x3, Peacocks Birds, Signature from Master Weaver, Super Finely Hand Knotted 550 KPSI, Animal Pictorials

Silk Turkish Hereke Rug 2x3, Peacocks Birds, Signature from Master Weaver, Super Finely Hand Knotted 550 KPSI, Animal Pictorials
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 1' 6" x 2' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Dark Blue, Beige, Dark Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Hereke |
| SKU | 2304L042 |
| Rug Number | JAVAD2509-KHR-SP |
| Condition/Notes | A wonderful vintage Turkish Hereke silk rug in very good condition. Silk pile on silk foundation. Super fine, approximately 550 Knots per square inch. Features a signature from a master weaver and birds/pictorial motifs. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. A true masterpiece. |
Original: $2,499.00
-65%$2,499.00
$874.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 1' 6" x 2' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Dark Blue, Beige, Dark Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkish Hereke |
| SKU | 2304L042 |
| Rug Number | JAVAD2509-KHR-SP |
| Condition/Notes | A wonderful vintage Turkish Hereke silk rug in very good condition. Silk pile on silk foundation. Super fine, approximately 550 Knots per square inch. Features a signature from a master weaver and birds/pictorial motifs. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. A true masterpiece. |























