Silk Turkish Hereke Rug 2x3, Birds Lantern Very Fine 400 KPSI, Signed by Masterweaver, Wonderful, Rare, Small Hereke Rug

Silk Turkish Hereke Rug 2x3, Birds Lantern Very Fine 400 KPSI, Signed by Masterweaver, Wonderful, Rare, Small Hereke Rug
A Stunning & Marvelous Vintage Handmade Hand-Knotted Silk Pile, Silk Foundation Turkish Hereke Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 3" x 3' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Bronze | |
| Age | 1980s |
| Collection | Turkish Hereke |
| SKU | 2402L057 |
| Rug Number | CC6502-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 400 KPSI. Features a signature from a master weaver. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,200.00
-65%$4,200.00
$1,470.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Stunning & Marvelous Vintage Handmade Hand-Knotted Silk Pile, Silk Foundation Turkish Hereke Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 2' 3" x 3' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Bronze | |
| Age | 1980s |
| Collection | Turkish Hereke |
| SKU | 2402L057 |
| Rug Number | CC6502-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 400 KPSI. Features a signature from a master weaver. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























