Silk Tree of Life Persian Qum Rug 3x4, Hand Knotted Vintage Carpet, Cream & Black, Very Fine Oriental Rug, Animal Pictorials, Birds

Silk Tree of Life Persian Qum Rug 3x4, Hand Knotted Vintage Carpet, Cream & Black, Very Fine Oriental Rug, Animal Pictorials, Birds
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 4' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Black | |
| Age | 1960s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2305L028 |
| Rug Number | MAL7509-HA-T |
| Condition/Notes | Very good condition. Beautiful tree of life/animal pictorial design. Very finely hand knotted, 340 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $5,799.00
-65%$5,799.00
$2,029.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 4' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Black | |
| Age | 1960s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2305L028 |
| Rug Number | MAL7509-HA-T |
| Condition/Notes | Very good condition. Beautiful tree of life/animal pictorial design. Very finely hand knotted, 340 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























