Silk Sino Persian Rug 9x12, Panel Design, Garden of Eden Pattern, Fine 200 KPSI, Hand Knotted Room Sized Silk Carpet, Vintage

Silk Sino Persian Rug 9x12, Panel Design, Garden of Eden Pattern, Fine 200 KPSI, Hand Knotted Room Sized Silk Carpet, Vintage
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Red, Multicolor | |
| Age | 1970s |
| Collection | Panel |
| SKU | 2307L110 |
| Rug Number | NIN8509-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 200 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $6,400.00
-65%$6,400.00
$2,240.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Red, Multicolor | |
| Age | 1970s |
| Collection | Panel |
| SKU | 2307L110 |
| Rug Number | NIN8509-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 200 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























