Silk Sino Persian Rug 3x5, Floral Medallion, Hand Knotted Silk Pile Silk Foundation, Traditional Silk Handmade Oriental Carpet, Cream Black

Silk Sino Persian Rug 3x5, Floral Medallion, Hand Knotted Silk Pile Silk Foundation, Traditional Silk Handmade Oriental Carpet, Cream Black
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Sino Persian |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 5' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Black | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2301L006 |
| Rug Number | SMITH4206-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Sino Persian silk rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Sino Persian |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 5' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Black | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2301L006 |
| Rug Number | SMITH4206-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Sino Persian silk rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























