Silk Persian Qum Rug 4x5, Hand Knotted Vintage Carpet, Cream & Navy Blue, Silk Pile on Silk Foundation, Very Fine 360 KPSI
Silk Persian Qum Rug 4x5, Hand Knotted Vintage Carpet, Cream & Navy Blue, Silk Pile on Silk Foundation, Very Fine 360 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Navy Blue, Gold | |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral Allover Medallion |
| SKU | 2306L098 |
| Rug Number | C&C5509-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very fine, 360 knots per square inch. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,799.00
-65%$3,799.00
$1,329.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 3" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Navy Blue, Gold | |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral Allover Medallion |
| SKU | 2306L098 |
| Rug Number | C&C5509-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very fine, 360 knots per square inch. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























