Silk Persian Qum Rug 3x5, Hunting Pattern, Handmade Vintage Carpet, Signed by Master Weaver, Horsemen Pictorials, Super Fine 650 KPSI

Silk Persian Qum Rug 3x5, Hunting Pattern, Handmade Vintage Carpet, Signed by Master Weaver, Horsemen Pictorials, Super Fine 650 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 4' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Teal, Bronze, Brown, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Hunting |
| SKU | 2305L047 |
| Rug Number | JAV8509-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Super finely hand knotted, with a KPSI of 650. Signed by a master weaver. Wonderful hunting design. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $6,700.00
-65%$6,700.00
$2,345.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 4' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Teal, Bronze, Brown, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Hunting |
| SKU | 2305L047 |
| Rug Number | JAV8509-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Super finely hand knotted, with a KPSI of 650. Signed by a master weaver. Wonderful hunting design. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























