Silk Oriental Rug 1' 7" x 3', Very Fine Silk Carpet, Small Silk Rug, Traditional Floral Medallion, Hand-Knotted Cream Beige Vintage Silk Rug

Silk Oriental Rug 1' 7" x 3', Very Fine Silk Carpet, Small Silk Rug, Traditional Floral Medallion, Hand-Knotted Cream Beige Vintage Silk Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 1' 7" x 3' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Black, Maroon | |
| Age | 1980s |
| Collection | Very Fine |
| SKU | 2112L066 |
| Rug Number | JAVAD507-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Chinese silk rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 1' 7" x 3' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Black, Maroon | |
| Age | 1980s |
| Collection | Very Fine |
| SKU | 2112L066 |
| Rug Number | JAVAD507-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Chinese silk rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























