
Silk Indian Kashmiri Runner Rug 2.7 x 9.8, Floral Medallions
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Cotton Foundation |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 9' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Pale Pink, Beige | Black |
| Age | 1980s |
| Collection | Indian Kashmiri |
| SKU | 2405L086 |
| Rug Number | CC4255-KHR-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 180 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,550.00
-65%$2,550.00
$892.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Cotton Foundation |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 9' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Pale Pink, Beige | Black |
| Age | 1980s |
| Collection | Indian Kashmiri |
| SKU | 2405L086 |
| Rug Number | CC4255-KHR-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 180 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























