Silk Indian Kashmiri Rug 4x6, Tree of Life Pattern, Birds, Fine 290 KPSI, Navy Blue and Red, Handmade Oriental Carpet

Silk Indian Kashmiri Rug 4x6, Tree of Life Pattern, Birds, Fine 290 KPSI, Navy Blue and Red, Handmade Oriental Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Cotton Foundation |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Navy Blue, Red, Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indian Kashmiri Tree of Life Pattern |
| SKU | 2402L068 |
| Rug Number | FB2752-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Finely hand knotted with a knot density of 290 KPSI. |
Original: $2,250.00
-65%$2,250.00
$787.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Cotton Foundation |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Navy Blue, Red, Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indian Kashmiri Tree of Life Pattern |
| SKU | 2402L068 |
| Rug Number | FB2752-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Finely hand knotted with a knot density of 290 KPSI. |























