Silk Indian Kashmiri Rug 3x5, Indo Persian Silk on Silk Carpet, Very Fine 350 KPSI, Navy Blue, Handmade, Floral Medallion
Silk Indian Kashmiri Rug 3x5, Indo Persian Silk on Silk Carpet, Very Fine 350 KPSI, Navy Blue, Handmade, Floral Medallion
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 3' x 5' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Midnight Blue, Salmon | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Allover Medallion |
| SKU | 2307L041 |
| Rug Number | NIN3009-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely knotted, 350 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,999.00
-65%$2,999.00
$1,049.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 3' x 5' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Midnight Blue, Salmon | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Allover Medallion |
| SKU | 2307L041 |
| Rug Number | NIN3009-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely knotted, 350 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























