Silk Chinese Wall Hanging Rug 3x6 ft Tapestry, Pagoda Scene, Pictorial, High Quality Fine Hand Knotted Vintage, Asian Oriental Handmade Nice
Silk Chinese Wall Hanging Rug 3x6 ft Tapestry, Pagoda Scene, Pictorial, High Quality Fine Hand Knotted Vintage, Asian Oriental Handmade Nice
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Teal, Brown | |
| Age | 1990s |
| Collection | Pagoda Scene |
| SKU | 2204L003 |
| Rug Number | FOS2001-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage silk Chinese wall hanging rug/tapestry in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige, Teal, Brown | |
| Age | 1990s |
| Collection | Pagoda Scene |
| SKU | 2204L003 |
| Rug Number | FOS2001-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage silk Chinese wall hanging rug/tapestry in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























