Silk Chinese Rug 3x5, Vintage Handmade Peking Carpet, Asian Oriental Art Deco Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' x 5' 2" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Blue | |
| Age | 1970s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2308L070 |
| Rug Number | TS2508-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,850.00
-65%$1,850.00
$647.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' x 5' 2" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Blue | |
| Age | 1970s |
| Collection | Chinese Peking |
| SKU | 2308L070 |
| Rug Number | TS2508-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























