Signed Persian Mashad Rug 8x10, Wool Oriental Carpet, Semi Antique Rug, Hand Knotted, Traditional, Red, Floral Allover,

Signed Persian Mashad Rug 8x10, Wool Oriental Carpet, Semi Antique Rug, Hand Knotted, Traditional, Red, Floral Allover,
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Meshad |
| Size (ft/inches) | 8' 3" x 10' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1940s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2307L018 |
| Rug Number | ROB3509-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,499.00
-65%$3,499.00
$1,224.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Meshad |
| Size (ft/inches) | 8' 3" x 10' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1940s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2307L018 |
| Rug Number | ROB3509-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























