Short Runner Rug 2x6, Fine 200 KPSI, Red Floral Medallion, Wool and Silk Highlights, Persian Runner Rug, Traditional, Sino Persian

Short Runner Rug 2x6, Fine 200 KPSI, Red Floral Medallion, Wool and Silk Highlights, Persian Runner Rug, Traditional, Sino Persian
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' x 6' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2402L076 |
| Rug Number | JESS1752-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. 200 KPSI. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' x 6' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2402L076 |
| Rug Number | JESS1752-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. 200 KPSI. |























