
Shaggy Balouch Rug 3x4, Tribal Rug, Afghan Rug, Brown, Multicolor
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 2" x 4' 5" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Brown, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Afghan |
| SKU | 2404L038 |
| Rug Number | SAL454 / 3-HA-1107 |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $350.00
-65%$350.00
$122.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 2" x 4' 5" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Brown, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Afghan |
| SKU | 2404L038 |
| Rug Number | SAL454 / 3-HA-1107 |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























