Semi Antique South American Blanket 4x8, Wool Hand-Woven Flatweave Kilim Rug, Handmade Antique Vintage Runner, Ivory & Blue, Diamond Panel

Semi Antique South American Blanket 4x8, Wool Hand-Woven Flatweave Kilim Rug, Handmade Antique Vintage Runner, Ivory & Blue, Diamond Panel
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | South America |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 8' 5" |
| Pile Height | 1/8" (Flat) |
| Color(s) | Ivory, Midnight Blue, Light Gray, Dark Gray | |
| Age | 1940s |
| Collection | South American |
| SKU | 2110L006 |
| Rug Number | FLMK1009-EV |
| Condition/Notes | A beautiful South American blanket in good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has a small hole which will be repaired upon sale. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | South America |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 8' 5" |
| Pile Height | 1/8" (Flat) |
| Color(s) | Ivory, Midnight Blue, Light Gray, Dark Gray | |
| Age | 1940s |
| Collection | South American |
| SKU | 2110L006 |
| Rug Number | FLMK1009-EV |
| Condition/Notes | A beautiful South American blanket in good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has a small hole which will be repaired upon sale. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























