Semi Antique Persian Qum Tree of Life Rug, Hand-Knotted, Wool, Midnight Blue and Tan, Animal Pictorials, Written Poem in Borders, 4' 8" x 7' 8"
Semi Antique Persian Qum Tree of Life Rug, Hand-Knotted, Wool, Midnight Blue and Tan, Animal Pictorials, Written Poem in Borders, 4' 8" x 7' 8"
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 7' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Midnight Blue, Tan, Taupe, Blue, Ivory | |
| Age | 1950s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2112L031 |
| Rug Number | JAVAD4509-HA |
| Condition/Notes | A top quality, semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Features tree of life pattern and animal motifs. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,279.00
-65%$3,279.00
$1,147.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 7' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Midnight Blue, Tan, Taupe, Blue, Ivory | |
| Age | 1950s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2112L031 |
| Rug Number | JAVAD4509-HA |
| Condition/Notes | A top quality, semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Features tree of life pattern and animal motifs. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























