Semi Antique Persian Isfahan Rug, Kork Wool on Silk Foundation, Red & Blue, Top Quality, 3'6" x 5' 6"

Semi Antique Persian Isfahan Rug, Kork Wool on Silk Foundation, Red & Blue, Top Quality, 3'6" x 5' 6"
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Kork (Top Quality) Wool on Silk Foundation |
| Origin | Persian - Isfahan |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Medium/Light Blue, Dark Vanila, Icory Cream, Light Yellow | |
| Age | 1950s |
| Collection | Medallion |
| SKU | 2105LJ043 |
| Rug Number | TS5000-HA |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in excellent condition. Highly detailed and wonderful color combination. A truly exceptional piece. Kork (top quality) wool on silk foundation. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Kork (Top Quality) Wool on Silk Foundation |
| Origin | Persian - Isfahan |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Medium/Light Blue, Dark Vanila, Icory Cream, Light Yellow | |
| Age | 1950s |
| Collection | Medallion |
| SKU | 2105LJ043 |
| Rug Number | TS5000-HA |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in excellent condition. Highly detailed and wonderful color combination. A truly exceptional piece. Kork (top quality) wool on silk foundation. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























