Safavieh Shag Rug 5x8, Pearl White Color, Isaac Mizrachi Shag Collection 5x7 Carpet, High Pile Soft Fluffly Bedroom Rug, Living Room Rug

Safavieh Shag Rug 5x8, Pearl White Color, Isaac Mizrachi Shag Collection 5x7 Carpet, High Pile Soft Fluffly Bedroom Rug, Living Room Rug
| Construction Technique | |
| Materials | Wool/Viscose Blend |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 1" x 7' 6" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Pearl | |
| Age | 2000s - Present |
| Collection | Safavieh Isaac Mizrahi |
| SKU | 2107L058 |
| Rug Number | NIN505-UNK |
| Condition/Notes | A beautiful shag rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | |
| Materials | Wool/Viscose Blend |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 1" x 7' 6" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Pearl | |
| Age | 2000s - Present |
| Collection | Safavieh Isaac Mizrahi |
| SKU | 2107L058 |
| Rug Number | NIN505-UNK |
| Condition/Notes | A beautiful shag rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























