Safavieh Rug 8x11, Lyndhurst Collection, Indoor Outdoor Rug, Floral Allover Oriental Carpet

Safavieh Rug 8x11, Lyndhurst Collection, Indoor Outdoor Rug, Floral Allover Oriental Carpet
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Polypropylene |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 10' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Blue-Gray, Cream/Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2307L156 |
| Rug Number | ROB1009-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $795.00
-65%$795.00
$278.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Polypropylene |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 10' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Blue-Gray, Cream/Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2307L156 |
| Rug Number | ROB1009-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























