
Rya Shag Rug 2x4, Rabbit in Top Hat, Wool, Orange, Vintage 1960s Danish Shag Rug
| Construction Technique | Handmade Rya |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 3" x 3' 9" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Orange | |
| Age | 1960s |
| Collection | Shag |
| SKU | 2304L094 |
| Rug Number | BAH1009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $789.00
-65%$789.00
$276.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Rya |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 3" x 3' 9" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Orange | |
| Age | 1960s |
| Collection | Shag |
| SKU | 2304L094 |
| Rug Number | BAH1009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























