
Round Sino Persian Rug 8x8, Wool and Silk, Floral Medallion, Ivory Dark Red
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 7' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory/Cream, Dark Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2408L099 |
| Rug Number | MTM3608-JM-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 7' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory/Cream, Dark Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2408L099 |
| Rug Number | MTM3608-JM-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























