Round Silk Rug 3x3, Extremely Fine 580 KSPI, Sino Persian Round Handmade Carpet, Silk on Silk

Round Silk Rug 3x3, Extremely Fine 580 KSPI, Sino Persian Round Handmade Carpet, Silk on Silk
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 3' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige/Cream | Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2402L043 |
| Rug Number | TED2252-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Extremely fine with a knot density of 580 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 3' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige/Cream | Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2402L043 |
| Rug Number | TED2252-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Extremely fine with a knot density of 580 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























