Round Oriental Rug 8x8 ft, William Morris Floral Pattern Carpet, 8 x 8 ft Round Rug, Black Cream and Tan 8ft Round Handmade Indo Persian Rug

Round Oriental Rug 8x8 ft, William Morris Floral Pattern Carpet, 8 x 8 ft Round Rug, Black Cream and Tan 8ft Round Handmade Indo Persian Rug
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool William Morris Pattern Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 1" x 8' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Cream, Tan | Green, Multicolor |
| Age | 1990s |
| Collection | William Morris Pattern |
| SKU | 2211L042 |
| Rug Number | SIC3507-KHR |
| Condition/Notes | Â |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool William Morris Pattern Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 8' 1" x 8' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Cream, Tan | Green, Multicolor |
| Age | 1990s |
| Collection | William Morris Pattern |
| SKU | 2211L042 |
| Rug Number | SIC3507-KHR |
| Condition/Notes | Â |























