Romanian Runner Rug 2.6 x 12.9, Wool Handmade Hand Knotted Skinny Runner for Hallway, Floral Allover, Vintage Tan Runner

Romanian Runner Rug 2.6 x 12.9, Wool Handmade Hand Knotted Skinny Runner for Hallway, Floral Allover, Vintage Tan Runner
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Romania |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 12' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tan, Multicolor | |
| Age | 1970s |
| Collection | Romanian |
| SKU | 2304L023 |
| Rug Number | VAHID3009-KHR-FOLD |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental runner in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Romania |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 12' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tan, Multicolor | |
| Age | 1970s |
| Collection | Romanian |
| SKU | 2304L023 |
| Rug Number | VAHID3009-KHR-FOLD |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental runner in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























