HomeStore
Romanian Rug 10x13, Vintage Handmade Wool Carpet, Floral Pattern, Birds, Red and Cream, Signed By Masterweaver, Persian Rug

1 / 12
Romanian Rug 10x13, Vintage Handmade Wool Carpet, Floral Pattern, Birds, Red and Cream, Signed By Masterweaver, Persian Rug
A Wonderful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Romanian Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Romania |
| Size (ft/inches) | 10' x 13' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Cream | |
| Age | 1980s |
| Collection | Romanian |
| SKU | 2312L008 |
| Rug Number | GEO6006-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features a signature from a masterweaver. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$1,645.00
Original: $4,700.00
-65%Romanian Rug 10x13, Vintage Handmade Wool Carpet, Floral Pattern, Birds, Red and Cream, Signed By Masterweaver, Persian Rug—
$4,700.00
$1,645.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Wonderful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Romanian Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Romania |
| Size (ft/inches) | 10' x 13' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Cream | |
| Age | 1980s |
| Collection | Romanian |
| SKU | 2312L008 |
| Rug Number | GEO6006-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features a signature from a masterweaver. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























