Red Persian Qum Rug 5 x 7.6, Hand Knotted Vintage Wool Fine Carpet 270 KPSI, Floral Allover

Red Persian Qum Rug 5 x 7.6, Hand Knotted Vintage Wool Fine Carpet 270 KPSI, Floral Allover
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 5' x 7' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | Ivory/Beige |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2308L028 |
| Rug Number | NIN4008-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 270 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,850.00
-65%$2,850.00
$997.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 5' x 7' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | Ivory/Beige |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2308L028 |
| Rug Number | NIN4008-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 270 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























