
Red Persian Kerman Runner Rug 3x16
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Red Kerman Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kerman |
| Size (ft/inches) | 3' x 16' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Raspberry Red, Beige | |
| Age | 1960s |
| Collection | Red Kerman |
| SKU | 2402L026 |
| Rug Number | GEO3002-EV-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,100.00
-65%$2,100.00
$735.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Lovely Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Red Kerman Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kerman |
| Size (ft/inches) | 3' x 16' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Raspberry Red, Beige | |
| Age | 1960s |
| Collection | Red Kerman |
| SKU | 2402L026 |
| Rug Number | GEO3002-EV-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























