
Red Afghan Balouch Rug 4x7, Triple Medallions, Handmade, New
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 6' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Navy Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2406L051 |
| Rug Number | SAL12592560-HA |
| Condition/Notes | Brand new rug in mint condition. Ready to be enjoyed in your space. |
Original: $790.00
-65%$790.00
$276.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 6' 9" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Navy Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2406L051 |
| Rug Number | SAL12592560-HA |
| Condition/Notes | Brand new rug in mint condition. Ready to be enjoyed in your space. |























