Rare Turkish Hereke Silk Rug 3x5, Tree of Life Persian Vase Design, Very Fine 440 KPSI, Signed

Rare Turkish Hereke Silk Rug 3x5, Tree of Life Persian Vase Design, Very Fine 440 KPSI, Signed
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 3" x 5' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Light Blue, Black | Terracotta, Multiicolor |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkish Hereke |
| SKU | 2409L050 |
| Rug Number | NIN12009-HA-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 440 KPSI. Wonderful design and colors, and features a signature from a master weaver. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 3" x 5' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Light Blue, Black | Terracotta, Multiicolor |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkish Hereke |
| SKU | 2409L050 |
| Rug Number | NIN12009-HA-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 440 KPSI. Wonderful design and colors, and features a signature from a master weaver. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























