HomeStore
Rare Turkish Ghiordes Prayer Rug 4 x 5.8 ft, Late 19th Century Turkish Oriental Carpet, Mehrab Antique Prayer Rug, Museum Quality, Blue, Tan

1 / 7
Rare Turkish Ghiordes Prayer Rug 4 x 5.8 ft, Late 19th Century Turkish Oriental Carpet, Mehrab Antique Prayer Rug, Museum Quality, Blue, Tan
A Rare & Wonderful Antique (late 19th century) Handmade Hand-Knotted Wool Ghiordes Prayer Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' x 5' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Blue, Tan | Ivory, Gold |
| Age | Late 19th Century (circa 1880s) |
| Collection | Ghiordes |
| SKU | 2107L085 |
| Rug Number | BRIM6000-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique Turkish Ghiordes rug in good condition. A rare prayer rug from the late 19th century with wonderful colors and design. Free of stains, odors, discolorations, etc. There is some abrash (color variation) and some folding wear. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$4,569.00
Rare Turkish Ghiordes Prayer Rug 4 x 5.8 ft, Late 19th Century Turkish Oriental Carpet, Mehrab Antique Prayer Rug, Museum Quality, Blue, Tan—
$4,569.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Rare & Wonderful Antique (late 19th century) Handmade Hand-Knotted Wool Ghiordes Prayer Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' x 5' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Blue, Tan | Ivory, Gold |
| Age | Late 19th Century (circa 1880s) |
| Collection | Ghiordes |
| SKU | 2107L085 |
| Rug Number | BRIM6000-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique Turkish Ghiordes rug in good condition. A rare prayer rug from the late 19th century with wonderful colors and design. Free of stains, odors, discolorations, etc. There is some abrash (color variation) and some folding wear. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























