Rare Persian Tribal Runner Rug 3.5 x 10, Sarab Serab Kalegy Carpet, Antique 1920s Collectible Geometric Medallion Oriental Wool Runner, Hand Knotted, Camel Hair Color

Rare Persian Tribal Runner Rug 3.5 x 10, Sarab Serab Kalegy Carpet, Antique 1920s Collectible Geometric Medallion Oriental Wool Runner, Hand Knotted, Camel Hair Color
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarab |
| Size (ft/inches) | 3' 5" x 10' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tan, Rust Red, Blue, Black, Bone | |
| Age | 1920s |
| Collection | Geometric Sarab |
| SKU | 2209L062 |
| Rug Number | SMITH5000-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful, rare collectible antique genuine oriental runner in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,929.00
-65%$3,929.00
$1,375.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarab |
| Size (ft/inches) | 3' 5" x 10' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tan, Rust Red, Blue, Black, Bone | |
| Age | 1920s |
| Collection | Geometric Sarab |
| SKU | 2209L062 |
| Rug Number | SMITH5000-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful, rare collectible antique genuine oriental runner in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























