Rare Persian Rug 8x12, Qum Rug, Repeated Star Motifs, Blue and Ivory, Fine 300 KPSI, Hand Knotted Handmade Vintage Wool Rug

Rare Persian Rug 8x12, Qum Rug, Repeated Star Motifs, Blue and Ivory, Fine 300 KPSI, Hand Knotted Handmade Vintage Wool Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 12' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Blue, Ivory | Gold |
| Age | 1960s |
| Collection | Ghom |
| SKU | 2307L095 |
| Rug Number | VAH13006-CHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of approximately 300 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $7,900.00
-65%$7,900.00
$2,765.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 12' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Blue, Ivory | Gold |
| Age | 1960s |
| Collection | Ghom |
| SKU | 2307L095 |
| Rug Number | VAH13006-CHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of approximately 300 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























