Rare Persian Kashan Pictorial Rug 6x9, King Bahram Hunting Scene, Persian Kings, Hand Knotted Persian Rug for Wall Hanging, Antique, Wool

Rare Persian Kashan Pictorial Rug 6x9, King Bahram Hunting Scene, Persian Kings, Hand Knotted Persian Rug for Wall Hanging, Antique, Wool
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kashan |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Blue, Multicolor | |
| Age | 1920s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2312L006 |
| Rug Number | JAV16006-HA-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kashan |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Blue, Multicolor | |
| Age | 1920s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2312L006 |
| Rug Number | JAV16006-HA-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























