
Rare Persian Bakhtiari Rug 10x13, Red, Semi Antique, Large Persian Carpet, Handmade
A Wonderful Semi Antique Handmade Hand-Knotted Wool Rare Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bakhtiari |
| Size (ft/inches) | 9' 6" x 12' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Plum, Navy Blue | Ivory/Beie |
| Age | 1950s |
| Collection | Rare |
| SKU | 2401L014 |
| Rug Number | FOS7501-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $6,700.00
-65%$6,700.00
$2,345.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Wonderful Semi Antique Handmade Hand-Knotted Wool Rare Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bakhtiari |
| Size (ft/inches) | 9' 6" x 12' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Plum, Navy Blue | Ivory/Beie |
| Age | 1950s |
| Collection | Rare |
| SKU | 2401L014 |
| Rug Number | FOS7501-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























