Rare Chinese Ningxia Pillar Rug 3x8, Late Qing Dynasty, 5 Clawed Dragon, Cloud Rainbow Border, Collectible Antique Carpet, Wool Hand Knotted

Rare Chinese Ningxia Pillar Rug 3x8, Late Qing Dynasty, 5 Clawed Dragon, Cloud Rainbow Border, Collectible Antique Carpet, Wool Hand Knotted
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 10 x 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Coral Red, Blue, Gold | |
| Age | Early 20th Century |
| Collection | Chinese Ningxia |
| SKU | 2205L008 |
| Rug Number | NIN6008-JM |
| Condition/Notes | A rare and highly collectible antique Chinese Ningxia pillar in very good condition. From the late Qing Dynasty (late 1800s/early 1900s). Features a 5 clawed dragon above a cloud-form rainbow border. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $8,500.00
-65%$8,500.00
$2,975.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 2' 10 x 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Coral Red, Blue, Gold | |
| Age | Early 20th Century |
| Collection | Chinese Ningxia |
| SKU | 2205L008 |
| Rug Number | NIN6008-JM |
| Condition/Notes | A rare and highly collectible antique Chinese Ningxia pillar in very good condition. From the late Qing Dynasty (late 1800s/early 1900s). Features a 5 clawed dragon above a cloud-form rainbow border. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























