
Rare Antique Persian Kerman Lavar Rug 9x12, Boteh Paisley Design
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kerman |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1920s |
| Collection | Kirman Lavar |
| SKU | 2312L081 |
| Rug Number | VAH14506-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Very rare antique Kirman Lavar rug. Great colors. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. 200 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $12,500.00
-65%$12,500.00
$4,375.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kerman |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 11' 7" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1920s |
| Collection | Kirman Lavar |
| SKU | 2312L081 |
| Rug Number | VAH14506-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Very rare antique Kirman Lavar rug. Great colors. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. 200 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























